Хочеться вірити, що минули часи, коли мешканцям приватних котеджів або дачникам доводилося виносити відра з продуктами життєдіяльності в відведені місця або бігати на вулицю, щоб справити природні потреби. Сучасні способи очищення відходів в побуті дарують блага цивілізації прихильників заміського життя.
Облаштування каналізаційних систем
При відсутності централізованого водовідведення, постає питання – облаштування автономного водостоку. Потурбуватися цим треба на етапі проектування будинку. Певні конструкції служать для збору і видалення продуктів життєдіяльності, подальшого очищення, і поділяються на:
- внутрішню систему – стоки збираються всередині будівлі по системі труб і доставляються назовні;
- зовнішню – для відведення рідких відходів і їх транспортування в приймач, де проводиться очищення.
Внутрішній устрій водоводу
Прокладка і монтаж трубопроводу всередині житла – робота не складна, але відповідальна. Важливо дотримуватися правил збирання, щоб застрахувати себе від неприємностей, виникнення поганого запаху або поломки.
Для економії коштів, нелегке завдання з копання траншей можна зробити самим. Розводку починають робити після будівництва фундаменту. Закладають основний водовід, який збирає всю рідину що зливають, і виводить її до очищувального резервуару.
Для безпроблемної роботи трубопроводу всередині житла потрібно дотримуватися кількох правил:
- Наявність вентиляційних стояків. Їх виводять вище покрівлі на півметра. Знаходитися повинні подалі від будинкової витяжки.
- Діаметр стояка не менше 100 мм.
- Довжина водоводу від унітазу до стояка не більше метра, між сантехнікою і місцем зливу – не більше трьох метрів.
- Унітаз має окреме з’єднання зі стояком. Раковина, ванна та інші прилади можуть мати один загальний слив.
- Вся сантехніка з’єднується зі зливом вище точки входу унітазу.
- При монтажі труб уникати кута в 900.
Облаштування каналізації в приватному будинку
З установкою зовнішнього водостоку все складніше. Адже важливо врахувати індивідуальні особливості, обмеження СанПин. Щоб не виникло проблем з сусідами, також враховується розташування будівель і проходження води на їх території. Найвірніше – залучення фахівців для вирішення цього питання.
Зовнішні каналізаційні пристрої розділяються на два типи: накопичувальні і конструкції для очищення стоків. Якому віддати перевагу, залежить від:
- Численності сімейства.
- Від водоспоживання. Наприклад, сім’я з чотирьох осіб в середньому витрачає один куб води за добу.
- Від площі ділянки. Для фільтрації потрібна велика площа.
- Від глибини залягання водяного пласта. Деякі септики не можна використовувати, якщо водоносний шар проходить вище метра.
- Від складу грунту на ділянці. Слід врахувати, що піщаний грунт, чорнозем добре пропускають вологу, а глина перешкоджає цьому.
Для житла, де живуть постійно з не малим водоспоживанням, потрібно використовувати системи з очищення стоків – відстійники:
- з грунтовим очищенням з двох камер;
- з природним очищенням;
- з полем фільтрації;
- з біофільтром.
Розглянемо останні три, досить популярні.
Двокамерні відстійники
Найпоширеніший варіант за рахунок простоти й економічності. Мають дві сполучені посудини. Рідкі відходи по трубах потрапляють в перший колодязь з герметичним дном. Для попередження виникнення смороду використовують мікроорганізми, які розкладають екскременти.
Щільні маси опускаються вниз, маслянисті залишаються нагорі, між ними відстояна, освітлена рідина. Тут колодязі з’єднуються трубою. Для стоку трубку монтують під нахилом. На дні другого колодязя – щебінь, пісок. Стоки фільтруються і йдуть в землю. Двокамерні відстійники можна робити з будь-якого міцного матеріалу, головне, щоб з’єднання були герметичні.
Мінуси – через час, при активному користуванні, накопичується багато щільних мас і доводиться наймати асенізаторів. Щоб уникнути забруднення ґрунтових вод, враховується глибина їх залягання.
Септики з полем фільтрації
Відстійники даного типу використовують в будинках з великою присадибною територією, так як розміщуються не ближче 30 метрів від житла. На поверхні, де розташовано поле фільтрації, не можна зводити город, плодові дерева. Обов’язкова умова – низьке стояння грунтових вод.
Вся конструкція складається з декількох ємностей, з’єднаних за допомогою труб. Рідини, потрапляючи в першу, відстоюються і чистішими переходять в другу, де звільняються від органічних речовин завдяки анаеробним бактеріям. Потім на поля фільтрації, де проходять крізь грунт, ступінь очищення зростає. Після по трубопроводу стікають в дренажну систему. Піщаний грунт – найкращий.
Відстійники з біофільтром
Являють собою станцію по очищенню, що складається з чотирьох камер:
- в першій йде відстоювання;
- дія анаеробів, спрямованих на розкладання органічних речовин, відбувається в другій;
- третя – сепарація стоків;
- між третьою і четвертою розташовується фільтр, на якому живуть аеробні мікроорганізми.
Частка (90-95%) досягається завдяки великій кількості бактерій на фільтрі, які легко додати, змив в унітаз, і невеликого об’єму рідини. З четвертого відсіку злив відбувається по трубах в колодязь, звідки його використовують для технічних потреб.
Важливий момент, який варто врахувати, – правильно підібрати місце для вашого септика. Про нього краще знати напевно, щоб уникнути неприємних моментів в подальшому з сусідами, крім того, не нашкодити своєму здоров’ю. Яка відстань допускається від будинків, сусідів, зелених насаджень, водойм. Для цього треба вивчити темряву санітарних норм. А можна звернутися у фірму, що займається установкою систем з очищення, і не переживати за результат.
Каналізація на дачі
Облаштування каналізації на дачі не сильно відрізняється від системи очищення в будинку. Але дачна каналізація не несе такого навантаження, так як проживання сезонне і частіше у вихідні. Туалет і каналізація на дачі – мрія будь-якого дачника.
Каналізація на дачі і варіанти:
- Вигрібна яма – являє собою колодязь із стінками з цегли або бетону, але без дна. Вода проходить крізь грунт, частково очищаючись, а фекалії осідають. При цьому обсяг зливається рідини не повинен перевищувати 1м куб. В іншому випадку грунт не встигає очищатися, і високий ризик зараження питної води. По мірі накопичення твердих відходів, клоаку доведеться чистити.
- Накопичувальна пластикова ємність – герметична, для зливу відходів. Тут виключається зараження грунту і можливе використання при високому рівні грунтових вод. Для видалення відходів наймається асенізаційна техніка.
Розглянули два варіанти, як менш витратні, враховуючи, що ціна каналізації на дачі має значення. Але якщо не брати до уваги матеріальне питання, то будь-яке облаштування каналізації, описане вище для будинку, в повній мірі підійде і для дачі. Діяти можна самостійно або звернутися до професіоналів, замовивши послугу – каналізація дачі під ключ.