Автономне опалення – це тепломережа квартири або житла, яка не залежить від зовнішніх центральних систем, крім електроенергії. Воно виконує одну з найважливіших функцій. Від грамотної збірки магістралей залежить не тільки комфортність проживання, а й запобігання розвитку грибків, цвілі і вогкості.
Сьогодні ціни на всі послуги зростають,що робить актуальним питання, яке опалення краще зробити в приватному будинку.
Структури теплопостачання
Як правило, власники вибирають між трьома видами опалювальних структур:
- Електроопалення.
- Повітряне теплопостачання.
- Водяний ланцюг.
Перші вважаються найпростішими в експлуатації: їх легко налаштувати і автоматизувати. Однак ці варіанти індивідуального опалення споживають велику кількість енергії, тобто найвитратнищі.
Нагрівання повітряного простору за допомогою камінів або казанів популярний через свою естетичну складову. Для повної повітряної магістралі не потрібна установка радіаторів. Мінусом є повільне прогрівання.
Найчастіше споживачі обирають водяний вид обігріву. Він вважається складним в монтуванні, але довговічним в експлуатаційному плані. Градус в кімнатах підвищується за рахунок циркулюючої по прокладеним трубах рідини. Як правило, це технічна вода, температура якої управляється господарем житла.
Різновид електричних мереж
Цей тип теплообігріву успішно застосовується в будівлях різної площі. Всі існуючі електросистеми поділяють на три групи:
- електроконвектори – користуються найбільшою популярністю серед споживачів, особливо у дачників. Суть роботи полягає в конвекції, тобто холодне повітря збирається, нагрівається і збільшується розмірах, а потім віддається через прохідні грати приладу.
- Інфрачервоні обігрівачі. Вважаються найсучаснішим типом обладнання. Їх використовують для місцевого обігріву і для опалення приватного будинку. Пристрій випромінює світлові хвилі і промені, які проходять через мікроклімат, змушуючи молекули рухатися частіше, швидше і збільшувати жар.
- Кабельний обігрів підлоги і стелі – конструкція, що складається з полімерної плівки і нагрівального елементу.
Електроконвектори вважаються безпечним і надійним варіантом теплопостачання та охолодження. Вони програють газовому тільки за витратами, але назвати їх економним опаленням будинку не можна.
Повітряне теплопостачання
До цього різновиду відносяться:
- Газові конвектори.
- Пічний обігрів.
- Електричні конвектори.
У таких пристроях повітря проходить крізь розпечені пластини і жалюзі, випускаючи вже підігрітий фон. Щоб набагато прискорити процес опалення будинку, іноді встановлюються вентилятори, «підганяють» повітря в конвектори.
Особливість газового обігрівача полягає в тому, що агрегат повинен бути підключений до балона, а також мати димохід для позбавлення від надлишкових продуктів горіння.
В пічному опаленні приватного житла задіюється горючий матеріал. Як правило, це дрова, які необхідно підкидати кожні 5-8 годин. Такий тип обігріву можна віднести до економного опалення приватного будинку, так як доводиться закуповувати паливо на холодний сезон, вартість яких висока.
Водяні мережі нагріву
Автономне опалення може залежати від джерела ресурсу. Найбільш популярні варіанти для комфортного життя – теплі підлоги і трубопровід. В обох випадках прокладаються труби, які підключаються до насоса. Такий метод використовують дачники і щоб економити електрику.
Трубопровід буває:
- Однотрубний – рідина проходить по одному ланцюгу труб. Відмінний варіант для маленької площі.
- Двотрубний – все прокладається до радіатора, від якого йде розгалуження до побутових приладів. Відрізняється дорожнечею і складністю зведення.
Ще один спосіб якісної прокладки – променевий. Тут для кожного приміщення свій радіатор і свій трубопровід. Величезний плюс – можливість регулювати температуру.
Варіанти систем обігріву приватного житла
Сьогодні найбільшим попитом користуються кілька опалювальних механізмів:
- Схема з насосним агрегатом
- «Павук» – отримала свою назву через вертикальне розташування труб.
- «Ленинградка» – найпростіша, але досить ефективна однотрубна схема.
При виборі треба враховувати площу, бажаний бюджет і складність санмонтажа. Також є сучасні концепції.
Геотермальна конструкція
Перша – геотермальна, пов’язана з шарами грунту і їх градусом. Для установки потрібно придбати високотехнологічне обладнання. Безперечними перевагами виступають:
- Установка в будь-якій місцевості.
- Абсолютна безпека для здоров’я і екології.
- Безлімітна кількість одержуваного тепла.
- Мінімальні витрати при роботі.
- Оплачувати потрібно тільки електрозатрати теплового насоса.
Поряд з плюсами є й мінуси використання цього виду обігріву:
- Дорогі прилади – окупляться витрати через 10 років.
- Неможливість встановити магістраль без сторонньої допомоги.
- Велика необхідна площа.
Сонячний колектор
Другий варіант – сонячний колектор. Залежить, як зрозуміло з назви, від сонця і кількості променів у вашому регіоні. Не варто вибирати цей вид нагріву при постійних заметілі в зимовий час.
Переваги колектора:
- Дуже добре підходить для південних регіонів за співвідношенням ціна-продуктивність.
- Чи здатний самоочищатися при забрудненні снігом і т.п. і відновлювати роботу.
- Високий коефіцієнт корисної дії;
- Дешевий тариф в порівнянні зі схожими за характеристиками пристроями.
Недоліками є:
- Сильна теплова втрата.
- Складність в установці.
- Ризик пошкодити конструкцію при транспортуванні.
- трудомістки ремонтні роботи.
Монтаж і установка систем нагріву
Установка опалювальних ліній проходить відповідно до правил, прописаними в СНиП від 2004-го року. Найголовніша з них – відповідність вимогам пожежної та вибухобезпеки. З цієї причини прилади повинні встановлюватися в відкритому місці, де їх можна буде без проблем очистити від скупчень бруду.
Існують і інші норми складання обігріву:
- Жар обладнання повинен бути на 20 градусів нижче, ніж використовувані горючі речовини.
- Температура відкритих приладів повинна контролюватися і не перетинати норму.
- Обладнання має бути теплоізольоване, щоб уникнути опіків і травмонебезпечних випадків.
- Не можна ізолювати конструкції, що працюють з газами, аерозолями тощо.
Монтаж проводять в 5 етапів:
- Вибір схеми і проектна робота.
- Підбір матеріалів та обладнання.
- Облаштування котельної та встановлення окремих складових.
- Впровадження в ланцюг радіаторів.
- Перевірка і пускові роботи.
Відповідь на питання, скільки коштує зробити опалення в приватному будинку в Україні, буде залежати від обраної вами схеми і нагрівальних приладів. Завжди враховуйте індивідуальні особливості місцевості і житла, щоб не помилитися.